sreda, 24. september 2014

Jabolčni puding

Že v prejšnji objavi sem omenila sadove narave, med njimi tudi jabolka.
Sladka, rdeča, zdrava...naša vsakdanja, domača, slovenska. V jesenskem času pa  ne vemo (ne vedo) kam bi z njimi, toliko jih je naenkrat!
S tem mislim predvsem na tista jabolka, ki padajo z drevesa in jih pobiramo s tal. Malo so črviva, mogoče nekoliko manjša ampak nič zato...to je znak, da niso bila škropljena ali pa zelo malo,...saj če jih marajo črvi, so dobra tudi za ljudi !  
Rečemo jim "poberavčki" :)!
 
 
Ljudje  smo pa razvajeni, zahtevni (beri: presrani)  in ko kupujemo jabolka ali kakšno drugo sadje in zelenjavo - pričakujemo, da bo le-to vse enake velikosti, oblike...skratka - lepo na pogled ;) ...pri tem ne pomislimo, kako je bilo pridelano, s koliko kemije. Tudi v Sloveniji je nekje pridelano na tak način.
Gospa Sanja Lončar, urednica revije Skupaj za zdravje človeka in narave, nam je na nekem predavanju povedala, da v Evropi razmišljajo (oziroma že preizkušajo), da bi pridelali sadje in zelenjavo v kvadratni obliki ...zaradi cenejšega prevoza....halo !?   
Čez dobiček ga pa ni ! :((
 
 
No, zdaj pa k "manj vrednim" jabolkom - "poberavčkom" !;)
Načinov za njihovo uporabo je seveda več.... za kompote, zavitke, pite, čežane, marmelade, sokove, za kis,...nekateri jih naribajo, na kratko podušijo, ohladijo in zamrznejo - za zimsko uporabo v pitah in zavitkih.
 
Pri nas imamo radi jabolčni puding! 
Priprava je enostavna,...kot p...uding ;)) !
 
Sestavine:
- Jabolka - oprana in narezana na krhlje (količina po občutku - nič se bat!),
- 2 vaniljeva pudinga,
- Sladkor - lahko je rjav, bel, stevia - lahko pa tudi brez, saj so domača jabolka že sama, zelo okusna,
- cca 6 dcl vode
 
Priprava:
- Mešanico za puding sem predhodno zmešala z mrzlo vodo (op.p.: kot piše na vrečki za puding).
- Jabolka in sladkor sem skuhala v vodi. S paličnim mešalnikom sem jabolka spasirala.
- Nato sem dodala pripravljeno mešanico za puding, vse skupaj še 1 do 2 minuti kuhala in mešala s "paličnjakom". Vroče sem nalila v skodelice.
 
Dober je mrzel in s sladko smetano!  
 
Sicer pa je ta puding sestavni del sladice, kjer najprej spečeš biskvit, čez poliješ puding, ohladiš in čez to namažeš stepeno sladko smetano in posuješ s čokolado v prahu ali kakavom! Tudi zelo dobro!
                                        
 

 
 Izreka : Jabolko ne pade daleč od drevesa; Eno jabolko na dan (zjutraj) odžene zdravnika stran ! 

(op.p.: Izreka, ki ju že vrabčki na jabolku čivkajo) 
 

ponedeljek, 22. september 2014

Sirup iz grozdja


 
Prišla je jesen in z njo "dobrote", ki nam jih je podarila narava - jabolka, grozdje, hruške, slive, kutine, kostanj, .... pa banane, pa ananas... ups, no ne v naših zemljepisnih širinah in višinah ! ;D
 
Ob vseh teh darovih včasih ne veš, kako bi vse to porabil, da ne bi šlo v nič! Toliko je vsega !

Dobili smo eno veliko skledo grozdja (Zvonka: Hvala!).  Pri nas ga, v takem stanju ne maramo preveč, zato sem iz groznih jagod pripravila sirup, ki se lahko redči z vodo, lahko pa tudi ne, če bi si kdo zaželel bolj skoncentrirano in sladko pijačo.
Zanimivo, da je kljub letošnjemu kislemu vremenu grozdje tako sladko!? 


Priprava:
I. del: Grozdje sem oprala in ga "razpecljala", prišlo je za okoli 3 kg groznih jagod, ki sem jih dala v veliko posodo (zraven sem vrgla še nekaj jagod kupljenega grozdja, ki se je že nekaj časa prekladal -  beri valjal, v hladilniku).
Grozdje sem začela počasi segrevati. Jagode so začele spuščati sok in da bi se ga izločilo čim več in čimprej, sem s tlačilko za krompir jagode še dodatno stlačila in tako pospešila pokanje in sočenje.
Dodala sem še pol kg rjavega sladkorja, ki ga sicer sploh ne bi bilo potrebno dodati - ampak odločila sem se za sirup! Sladko maso sem dobro premešala, da se je sladkor stopil in ugasnila štedilnik. Pazila sem, da ni zavrelo!
Grozdno maso sem pustila stati 24 ur...no lahko bi stala tudi 24 ur in pol ali pa 42 ur, ...vmes sem  nekajkrat premešala!
 
II. del: Naslednji dan sem mešanico precedila, skozi ne preveč gosto cedilo, ampak toliko, da niso peške "ušle" skozi. Sirupu, ki je precej gostljat sem dodala še 40g citronke in pol litra vode,  spet sem ga začela segrevati (občasno sem ga premešala), dokler ni začela voda tiho šumeti.
Medtem sem oprala 4 steklenice in jih dala segrevati v mikrovalovno pečico - "4 minute" (op.p.: lahko bi jih dala tudi v pečico, ampak v "mikrovalovni" je hitreje in z manj energije). Pokrovčke sem razkužila z alkoholom.
V vroče steklenice sem nalila vroč grozdni sirup in jih dobro zaprla z razkuženimi pokrovčki. Vsako steklenico sem obrnila "na glavo" in štela do 10 ;)), potem sem jih postavila na pult in pokrila, z zato namenjeno "dekco"! ... za 24 ur in tričetrt ;), da se je zadeva počasi  ohlajala!

Sirup je dober, to naj bi bila sicer ozimnica, od katere pa je ostala samo še ena flaša, ... upam, da kmalu dobim novo pošiljko grozdja! :)
 
 
 
 
 
Izrek : Star človek je kot star čevelj, ko ga na eni strani zaflikaš, začne pa  drugje puščati!
(op.p.: prosto po moji tašči :)  )

sreda, 17. september 2014

Živijo!


Poletje se končuje, vreme je bilo, morje in "dopust" tudi, sonce, dež, veselje, minevanje .... in tu je nov začetek  - moj blog!
 
Pred ne tako mnogimi leti bi vprašala : "Kaj je pa to - blog(h)? Kaj dobrega za pojest !?
Zdaj pa spremljam kar nekaj zanimivih blogov, ki jih objavljajo, po mojem prepričanju tudi zanimivi, pridni ljudje, predvsem ženske. 
 
Moja draga hčerkica  me je vzpodbudila in mi pripravila podlago za "nov začetek"!
 
Upoštevati je treba, da sem že v letih (eno leto sem v penziji) in šele zdaj odkrivam, koliko je stvari, ki jih lahko počnem in me tudi veselijo...pletem, berem, hribolazim, se učim, vrtnarim, nabiram zelišča, delam zapestnice iz elastik, kofetkam, klepetam, kolesarim in seveda zelo rada kuham in tudi jem...preveč ;) !
 
Večkrat sem pred dilemo...kaj bo jutri za kosilo?
No lepo počasi....

Ko sem začenjala kuharit se je večkrat zataknilo z dilemo, v kakšnem vrstnem redu naj kuham, da bo kosilo pripravljeno pravočasno, da ne bo nekaj že mrzlo, nekaj pa na pol kuhano ali nekuhano ... in sicer v primeru kadar kosilo sestavlja več jedi, npr. juha, krompir, zelenjavna priloga, meso, solata ...no pa recimo še sladica.
Te dileme se je bilo treba lotiti plansko - analitsko, včasih tudi analitsko - plansko ali pa je deloval pregovor "neumen kmet ima debel krompir", pa je tudi ratalo!   No, ne vedno ;)!

Najbolje je takrat, ko imaš na menuju "vse v enem loncu" - enolončnice.

Včasih se sprašujem, ko so po TVju  kuharske oddaje, kjer pripravljajo več jedi (s katerimi je kar veliko dela), potem pa vsi za mizo jedo ....kako jim to uspe, da je še vroče in sveže!? Blef?

V glavnem je pa tako, če je več jedi na jedilniku pri enem obroku, je treba najprej razmisliti koliko časa se določena jed kuha, katera se najdlje kuha ...npr. juha, meso ?! in to pripraviš - daš kuhat, pečt.... Najbolje je najprej pripraviti mrzle jedi, npr. solate, sladice, da imaš potem mir, ko se začne muditi in se začne ura hitreje vrteti.
Kljub temu, da je luštno kuhati in jesti pa ni fajn da kuhaš celo dopoldne in še ponoči :), je še toliko drugih lepih, pomembnih in nepomembnih reči za početi na tem svetu!

Dovolj bo za začetek!

Izrek tedna: OBIČAJI OD STARINE SO JAK ŠČIT DOMOVINE
(op.p.: Iz Mladine,  v 70. letih prejšnjega stoletja ;))